היי, שמי רועי ליס, פסיכולוג חינוכי מומחה, מומחה בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) בילדים ובני נוער, מטפל בביו פידבק ובסכמה תרפיה.

לפני כמה שנים, שאל אותי חבר טוב: כשאתה משחק עם ילד טאקי, במה זה שונה מהאופן שבו אני משחק איתו? מה אתה יודע לעשות שאני לא?”. השאלה הזו הלכה איתי הלאה.

אני מאד אוהב ללמוד וללמד. את לימודי התואר הראשון שלי עשיתי באוניברסיטת בן גוריון, משם המשכתי לתואר שני באוניברסיטה העברית בירושלים. במקביל להתפתחות המקצועית שלי, ויחד עם סיום ההתמחות בפסיכולוגיה חינוכית וההתמחות בטיפול CBT בילדים ונוער, עבדתי כמרצה באוניברסיטה העברית בירושלים, באוניברסיטת תל אביב ובמכללה האקדמית קריית אונו.

לצד העבודה הקלינית שלי, פרסמתי מספר מאמרים מקצועיים בתחום הטיפול בילדים ומשפחותיהם. ספר ראשון שכתבתי יחד עם פרופסור ישראל כ”ץ מהאוניברסיטה העברית בנושא “מיתולוגיות ארגוניות” ראה אור בהוצאת רסלינג.

את השנים האחרונות בחיי המקצועיים הקדשתי לטיפול במאות ילדים, בני נוער והוריהם, במגוון רחב של קשיים והתמודדויות, תוך כדי שימוש נרחב במשחקים מוכרים ככלים טיפוליים.

השאלה ההיא, של אותו חבר טוב, עזרה לי לחדד את ההבנה שמשחקים הם מגרש האימונים של הילדות. זו דרכם של ילדים לרכוש כישורים, לתרגל יכולות של ויסות רגשי, לרכוש אסטרטגיות חשיבה ולהתאמן על מיומנויות רגשיות וחברתיות לקראת החיים הבוגרים. גיליתי שמשחקים שונים מתאימים לטיפול בסוגיות שונות: טאקי למשל, הוא משחק מצוין ללמידה להתמודדות עם תסכול, ודוקים הוא משחק מעולה להתמודדות עם קושי בדחיית סיפוקים. 

את הידע שצברתי בטיפול מעשי ואת המידע שלמדתי גיבשתי לכדי שיטה בשם Playliss, אותה אני שמח לחלוק איתכם באתר זה.

ביחד נלמד למה משחקים הם כלי כל כך חשוב ויעיל. בנוסף נלמד איך נוכל ליישם בקלות וביעילות את העקרונות של CBT בהורות שלכם. נדבר על התפקיד ההורי בזמן משחק, למה לשים לב, איך נכון להתנהג, מה לא לעשות. וגם, תקבלו טיפים חשובים איך לשחק נכון עם הילדים שלכם, באופן שיפתח אותם ויעצים את הקשר ביניכם – והכול באמצעות משחקים מוכרים ובדרך מהנה וכיפית.